ro | en | Бг

PREMIERA - Competent Crew la doar 14 ani!

Cea de-a patra serie de cursanti RYA a inregistrat o premiera pentru scoala noastra respectiv, inscrierea si ulterior, absolvirea, la cursul de Competent Crew a unei adolescente de doar 14 ani! Iulia Stoican, din Bucuresti, si-a dorit sa experimenteze senzatiile yachtingului indrumata fiind de tatal sau, un pasionat al acestui sport nobil. Vacanta de vara si notele bune primite pe parcursul anului i-au adus un binemeritat cadou: cursul de yachting.

Dupa o saptamana in care a invatat cot la cot cu adultii prezenti la curs, Iulia a plecat spre Bucuresti nu doar bronzata ci si foarte incantata de cunostintele acumulate. Mai mult decat atat, ne-a declarat ca abia asteapta sa faca si pasul urmator, respectiv absolvirea cursului de Day Skipper.

Suntem siguri ca in toamna multi dintre colegii de scoala ii vor asculta impresiile si isi vor dori la randul lor sa incerce ceva nou. Si daca nu adolescentii, atunci cu siguranta parintii, vor fi interesati de yachting ca alternativa sanatoasa de petrecere a vacantei de vara.