ro | en | Бг

Proaspat RYA Day Skipper castigator al Regatei Bricul Mircea

Regata Bricul Mircea, devenita deja traditie, ne-a adus in acest an o noua satisfactie si anume, castigarea cupei de catre unul dintre cursantii scolii noastre. Domnul Liviu Chiric, proaspat detinator al brevetului de Day Skipper a demonstrat ca stapaneste foarte bine timona yachtului Blue Marine Star, abilitate ce l-a instalat pe cea mai inalta treapta a podiumului. Ne-a bucurat si faptul ca Dl. Chiric a hotarat sa concureze alaturi de fiul sau de doar 9 ani, pe al carui chip s-a putut citi o noua pasiune: aceea de a naviga. In cele doua zile de regata micutul s-a dovedit un ajutor de nadejde demonstrand calitati de viitor mus.

Festivitatea de premiere a adus pentru castigatori o dubla emotie, la castigarea cupei s-a adaugat si faptul ca locul ales de catre organizatori pentru inmanarea trofeelor a fost puntea batranului dar, faimosului, Bric Mircea.

Campionatul Offshore, Cupa Bricul Mircea a fost organizat si in acest an de catre Statul Major al Fortelor Navale, Liga Ofiterilor din Marina Militara si Yacht Club Bucuresti. Startul a fost dat din Portul Tomis iar regata a cuprins sambata cursele de inshore si duminica o cursa offshore.

Proaspat RYA Day Skipper castigator al Regatei Bricul Mircea
Proaspat RYA Day Skipper castigator al Regatei Bricul Mircea
Proaspat RYA Day Skipper castigator al Regatei Bricul Mircea
Proaspat RYA Day Skipper castigator al Regatei Bricul Mircea
Proaspat RYA Day Skipper castigator al Regatei Bricul Mircea
Proaspat RYA Day Skipper castigator al Regatei Bricul Mircea